Μικροί και Μεγάλοι Φίλοι

Στα πλαίσια του προγράμματος «Αυτοαξιολόγηση Σχολικής Μονάδας», αναπτύσσεται πρόγραμμα καλλιέργειας κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών. Στόχος του προγράμματος είναι η βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων και ηκαλλιέργεια δεξιοτήτων αλληλεγγύης και κοινωνικής ευθύνης. Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 θα αναλάβουν το ρόλο του «μεγάλου φίλου» για τους μικρούς μαθητές του σχολείου μας, των Α1 καιν Α2 τάξεων, μόνο στα διαλείμματα. Τα καθήκοντά τους είναι συγκεκριμένα και οριοθετημένα. Ειδικότερα, «οι μεγάλοι φίλοι» βοηθούν στις περιπτώσεις που ο μικρός τους φίλος χάσει κάποιο αντικείμενό του, τσακωθεί με ένα συμμαθητή του, δυσκολευτεί να δέσει τα κορδόνια του ή να ανοίξει το χυμό του, να του κάνει παρέα σε περίπτωση που είναι μόνος του και να ενισχύει τη φιλία με τους συμμαθητές του. το πρόγραμμα εφαρμόζεται με την εποπτεία και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών των τμημάτων και κατά τα διαλείμματα με την υποστήριξη των εφημερευόντων.

Οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος
Βουλγαρίδου Μάγδα, Δαμιανού Αιμιλία, Δελλή Εύη, Παπανικολάτου Ειρήνη