Ρατσισμός- Διαφορετικότητα

Με αφορμή την ημέρα κατά του ρατσισμού παρακολουθήσαμε στην τάξη  τρία σχετικά video που ευαισθητοποίησαν και προβλημάτιοσαν ιδιαίτερα τους μαθητές. Είδαμε , αφιερώμτα σε προσωπικότητες που πάλεψαν κατά του ρατσισμού (Ν. Μαντέλα, Μαρτιν  Λούθερ  Κίνγκ..) και μιλήσαμε  για την προσφορά τους στον αγώνα για την ισότητα των ανθρώπων. συζητήσαμε και αναφέραμε παραδείγματα για όλα τα είδη ρατσισμού (φυλετικού, θρησκευτικού, …) Αναφερθήκαμε και σε βιωματικές εμπειρίες, για μορφές ρατσισμού που βιώνουμε όλοι μας καθημερινά στο περιβάλλον που ζούμε. Τα παιδιά ζωγράφισαν και φτιάχτηκε ένα μεγάλο επιτοίχιο κολάζ για την τάξη.

τέλος οι μαθητές με μικρή καθοδήγηση , με ιδαίτερη ευαισθησία, χαρά, ενεργή συμμετοχή ουσιαστική προσπάθεια και γενική προσφορά έγραψαν ένα εξαιρετικό ποιήμα με επτά τετράστιχα  ” όλοι  ίσοι, όλοι διαφορετικοί” που κοσμεί την αίθουσά μας.