Ο κύκλος του Μονόκερου

Το πρόγραμμα ?Ο κύκλος του Μονόκερου?  σε συνεργασία με το Εθνικό θέατρο (https://www.n-t.gr/el/news/?nid=33794)   με το τμήμα Γ1 ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2020, διαδικτυακά μέσω webex  και συνεχίστηκε δια ζώσης μέχρι το Ιούνιο του 2021 όπου και ολοκληρώθηκε το σχολικό έτος.

Στο πλαίσιο του προγράμματος  καλλιεργήθηκε και ενδυναμώθηκε η δημιουργικότητα των μαθητών  σε ατομικό επίπεδο  αλλά κυρίως  σε ομαδικό καθώς οι μαθητές κλήθηκαν να λάβουν από κοινού πρωτοβουλίες και αποφάσεις σχετικά με την εξέλιξη της ιστορίας. Το εργαστήρι περιελάμβανε έναν συνδυασμό  δραστηριοτήτων   δημιουργικής γραφής και δραστηριοτήτων θεατρικής έκφρασης . Καλλιεργήθηκε η ομαδοσυνεργατική μάθηση-διαδικασία που κατεξοχήν ακολουθείται στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής- η άσκηση και καλλιέργεια της φαντασίας , η δημιουργική γραφή,  η έκφραση μέσα από θεατρικές τεχνικές ( αυτοσχεδιασμό, αυθόρμητη σωματική έκφραση , μη λεκτική επικοινωνία)η συνδημιουργία στην ομάδα.  Οι μαθητές επινόησαν και έγραψαν καταπληκτικές ιστορίες, ζωγράφισαν, ονειρεύτηκαν, τραγούδησαν.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Προγράμματος Μαρία Μαλταμπέ

Φωτογραφικό υλικό του προγράμματος

Στο τραγούδι που θα ακούσετε τους στίχους έγραψαν οι μαθητές μαζί με την δασκάλα  Θ.Α. και τους  μελοποίησε  ο μουσικός Παβατζόγλου Αλέξανδρος

Αλλόκοτο  Πλάσμα Λυδία Γεγάκη